Profilaktyka stomatologiczna

Pacjentka w ciąży



Wokół leczenia stomatologicznego w ciąży narosło wiele mitów powtarzanych przez same pacjentki, ale także przez lekarzy ginekologów jak i samych dentystów.



Opieka stomatologiczna nad ciężarnymi.



Ze względu na silny związek między stanem jamy ustnej przyszłej matki a jej zdrowiem i zdrowiem dziecka wskazana jest intensywna opieka stomatologiczna, obejmująca zarówno profilaktykę, jak i leczenie, już na etapie planowania ciąży. Na wizytę kontrolną do stomatologa warto więc pójść jeszcze zanim rozpocznie się starania o zajście w ciążę.



Pierwsza wizyta u dentysty pozwala ustalić wyjściowy stan uzębienia oraz w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Stwarza ona także możliwość do edukacji pacjentki w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.



O ile to możliwe, należy ograniczyć zakres działań leczniczych w pierwszym trymestrze ciąży. Badania kliniczne dowiodły bezpieczeństwo rozpoczęcia podstawowego leczenia stomatologicznego z zastosowaniem znieczulenia miejscowego pomiędzy 13. a 21. tygodniem ciąży.



Ciężarne, które nie muszą być leczone stomatologicznie, powinny zgłosić się do gabinetu stomatologicznego co najmniej 2 razy w okresie ciąży oraz co 6 miesięcy po narodzinach dziecka.



Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna w Warszawie



Działania profilaktyczne powinny obejmować: profilaktykę fluorkową, kontrolę czynnika bakteryjnego (stosowanie płukanek z chlorheksydyną i fluorem, regularne oczyszczanie i nitkowanie zębów, żucie gum z ksylitolem) oraz zmianę nawyków żywieniowych.



Podczas wizyt kontrolnych kobiety ciężarne powinny być poddane zabiegom profesjonalnego usunięcia złogów nazębnych oraz aplikacji lakieru fluorowego. Wiele badań naukowych dowodzi, że zapalenie przyzębia w ciąży jest skorelowane z niską wagą urodzeniową noworodków i zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu. Wykonywanie przynajmniej jednego skalingu w trakcie ciąży może znacznie podnieść szansę na prawidłowy rozwój płodu i rozwiązanie o czasie.



Stosowanie znieczulenia miejscowego



W ciąży nie ma przeciwwskazań do stosowania środków znieczulenia miejscowego (także z adrenaliną). Pacjentka powinna jednak zawsze uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ ma to wpływ na dobór odpowiedniego środka znieczulającego. Za bezpieczną do stosowania w ciąży i okresie karmienia uznawana jest lidokaina.



Diagnostyka radiologiczna



Stomatologiczna diagnostyka radiologiczna uznawana jest za bezpieczną w ciąży ze względu na bardzo niską dawkę promieniowania. Powinna być wykonywana, gdy jest to niezbędne do postawienia diagnozy lub leczenia. Przy obecnych aparatach rentgenowskich z użyciem radiografii cyfrowej dawki promieniowania jonizującego są bardzo małe, mniejsze czasami niż w przypadku godziny pracy przy komputerze. Taki standard osiąga się poprzez wybór właściwej techniki badania, a w przypadku badań stomatologicznych-kierowanie promienia centralnego bezpośrednio na okolicę części twarzowej czaszki oraz stosowanie długich tubusów, jak też odpowiednich osłon osobistych na okolicę brzucha i miednicy, co eliminuje zagrożenie dla matki i dziecka.



Wykonując badania diagnostyczne z użyciem promieniowania jonizującego, należy stosować podstawową zasadę radiologii ALARA (as low as reasonably achievable). Oznacza to, że badania należy przeprowadzać w sposób gwarantujący osiągnięcie wymaganego rezultatu przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania.



 



Informacje dla ciężarnych dotyczące zdrowia jamy ustnej:



-leczenie stomatologiczne jest bezpieczne w czasie ciąży,



-ciąża nie uzasadnia zaniechania dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej i niepodjęcia leczenia stomatologicznego,



-stomatologiczna diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna w czasie ciąży,



-profesjonalne usunięcie złogów nazębnych w leczeniu chorób przyzębia jest bezpieczne,



-jeśli zachodzi taka konieczność, leczenie stanów ostrych i eliminacja źródeł infekcji ogólnoustrojowych można rozpocząć w każdym momencie ciąży,



-pomocy w stanach nagłych można udzielać w każdym momencie ciąży,



-opóźnienie potrzebnego leczenia może spowodować nieprzewidzianą szkodę dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka



             Dentysta dla kobiet w ciąży