Wybielanie zębów Warszawa

Obecnie coraz częściej do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się osoby, które chcą nie tylko leczyć zęby, ale także poprawić ich barwę. Wybielanie zębów należy do najmniej inwazyjnych, a więc najbardziej zachowawczych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Zabieg ten można przeprowadzić zarówno na zębach po leczeniu endodontycznym jak i na zębach z żywą miazgą.



Wybielanie zębów z żywą miazgą można podzielić na wybielanie w gabinecie stomatologicznym oraz wybielanie domowe nakładkowe. Są to metody przeprowadzane pod kierunkiem stomatologa. Powinny zostać poprzedzone badaniem lekarskim oraz profesjonalnym czyszczeniem zębów.



Wybielanie zębów gabinetowe



Zaletami wybielania w gabinecie stomatologicznym jest:



-całkowita kontrola procesu wybielania przez lekarza,



-zabezpieczenie przed uszkodzeniem tkanek miękkich i połknięciem środka wybielającego,



-krótszy czas zabiegu,



-brak osobistego zaangażowania pacjenta,



-możliwość szybkiej kontroli stopnia wybielenia zębów.



Stosowane w gabinecie środki wybielające zawierają nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru w dużym stężeniu, w związku z czym wymagają użycia dodatkowych środków zabezpieczających tkanki miękkie, np. koferdamu lub specjalnych żywic światłoutrwardzalnych. Podczas jednej z wizyt zabieg wybielania można powtórzyć 2-3 razy, a do osiągnięcia pożądanego efektu zwykle potrzeba 2-3 wizyt.



               wybielanie gabinetowe w stomatologii estetycznej



Wybielanie zębów nakładkowe



Jest najczęstszą metodą wybielania zębów z żywą miazgą w stomatologii estetycznej. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, gdyż pacjent pozostaje pod ścisła kontrolą lekarza, który planuje odpowiednią kurację, wykonuje i dopasowuje indywidualną nakładkę (szynę) potrzebną do aplikacji preparatu wybielającego oraz kontroluje wynik zabiegu. Wybielanie nakładkowe przeprowadza się w ciągu dnia przez co najmniej 2 godziny lub w czasie nocnego snu. W celu uzyskania oczekiwanego efektu szynę z żelem stosuje się przeciętnie 2-3 tygodnie.



wybielanie nakładkowe w stomatologii estetycznej



Która metoda wybielania jest lepsza – używanie w gabinecie środka wybielającego w stężeniu 35-40% czy dłuższe zastosowanie mniejszych stężeń 10-15% do nocnego wybielania w domu?



Z licznych przeprowadzonych badań wynika, że większe stężenie środka wybielającego przyspiesza proces wybielania, jednak uzyskana zmiana koloru jest taka sama jak w przypadku środka o mniejszym stężeniu stosowanego przez dłuższy czas. Stwierdzono także, że nieistotny jest rodzaj wybielacza, ale stężenie uwalnianego z niego środka utleniającego i czas wybielania. Powolny proces wybielania zapewnia jednak większą trwałość wybielania. Nocne wybielanie nakładkowe uważa się obecnie za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę wybielania zębów, o ile jest właściwie nadzorowane przez lekarza.



Czy użycie lamp przyspieszających reakcje chemiczne w czasie wybielania zębów jest bezpieczne, czy nie zwiększa ryzyka nadwrażliwości zębów po wybielaniu?



Niektóre z preparatów aktywuje się światłem lampy halogenowej, plazmowej, ksenonowej, diodowej, laserem argonowym lub półprzewodnikowym. Dostarczenie energii ma zintensyfikować proces wybielania poprzez zwiększenie szybkości tworzenia się wolnych rodników tlenu. Według licznych badań naukowych efekt wybielania przy użyciu źródła światła i bez niego pojawia się w takim samym tempie, a jego stopień jest porównywalny. Ze względu na ochronę miazgi nie zaleca się używania źródeł ciepła bądź światła, gdyż znacznie zwiększają one ryzyko wystąpienia długo utrzymującej się nadwrażliwości na bodźce termiczne lub samoistnego bólu zębów.



Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania i po wybielaniu?



Wrażliwość zębów na zimno i /lub wystąpienie bólu samoistnego o średnim natężeniu jest najczęstszą dolegliwością w trakcie wybielania w stomatologii estetycznej. Według przeprowadzonych badań objawy nadwrażliwości występują u 55-75% pacjentów. Nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania i po wybielaniu można zapobiec lub ją ograniczyć, stosując kontrolę bierną, tzn. zmniejszając nakładaną ilość żelu, skracając czas stosowania nakładki lub wprowadzając 1-2-dniowe przerwy w wybielaniu, oraz kontrolę czynną, do której zalicza się fluoryzację kontaktową zębów, past z zawartością hydroksyapatytu oraz środków uszczelniających (Seal&Protect). Do znoszenia nadwrażliwości służy również Sensigel.



Stomatologia estetyczna: Och-Dent Warszawa Ochota - zapraszamy!