Skaling i piaskowanie zębów

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna występująca na powierzchni zębów bądź innych struktur w obrębie jamy ustnej. Składa się w 70-90 proc. ze składników nieorganicznych i w 10-30 proc. ze składników organicznych. W zależności od lokalizacji wyróżniamy kamień nad- i poddziąsłowy. Proces mineralizacji rozpoczyna się już w 2-3 dniu od powstawania płytki nazębnej. W okresie dwu tygodni od pojawienia się pierwszych jąder mineralizacji płytki bakteryjnej dochodzi do systematycznego i nieregularnego nawarstwiania się kamienia. Zjawisku temu sprzyja zła higiena jamy ustnej, jednak znaczący wpływ ma również skład śliny, wiek pacjenta czy rodzaj przyjmowanych leków.



Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Prawidłowa higiena to najważniejszy oręż w Twoim ręku nie tylko w aspekcie profilaktyki próchnicy i zapaleń przyzębia, lecz także nieodzowny element skutecznego leczenia. Kamień nazębny powinien być usuwany jeden-dwa razy w roku, a w przypadku zmian zapalnych – systematycznie od trzech do sześciu razy w roku.



Skaling



Jest to zabieg mający na celu usunięcie złogów twardych ze wszystkich powierzchni zębowych. Najbardziej rozpowszechnioną metodą usuwania kamienia są techniki wykorzystujące ultradźwięki w zakresie drgania 15-50 tys. Hz. Umożliwiają one wykonanie dokładnego skalingu nad- i poddziąsłowego.



Skalery ultradźwiękowe powodują wzrost szorstkości zębów i wypełnień, dlatego zawsze po przeprowadzonym skalingu należy przeprowadzić proces polerowania. W celu zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej można zastosować żele lub lakiery na bazie fluoru.



Piaskowanie



Do usuwania przebarwień i osadów pochodzenia zewnętrznego (kawa, tytoń, herbata) służą metody piaskowania, w których stosuje się mieszaninę dwuwęglanu sodu z wodą i powietrzem.



Zwieńczeniem zabiegu piaskowania i skalingu może być wybielanie zębów.



 



Skaling i piaskowanie zębów