Usuwanie ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek Warszawa



Usunięcie ósemek może być zabiegiem o różnej skali trudności i skomplikowania, w zależności od zlokalizowania zębów mądrości w szczęce / żuchwie i ich położeniu w stosunku do znajdujących się w pobliżu trzonowców. Wyrywanie ósemek najlepiej powierzyć doświadczonemu chirurgowi szczękowemu, który po przeprowadzeniu szczegółowej analizy indywidualnego przypadku - szybko i efektywnie usunie ząb mądrości.



Chirurgiczne usuwane ósemek w Gabinecie stomatologicznym Och-Dent umożliwia skuteczną i z reguły bezbolesną (dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów znieczulających) ekstrakcję zębów, przeprowadzaną przez polecanego chirurga szczękowego, w oparciu o najnowocześniejsze metody znieczulające, sprawdzone techniki i nowoczesne narzędzia. Ile kosztuje usuwanie ósemek? Cena ekstrakcji zębów mądrości to od około 250 zł do 800 zł (za skomplikowany zabieg usunięcia zęba zatrzymanego).



Wskazania do zabiegu ekstrakcji ósemki



Usunięcie ósemki może być zabiegiem niezbędnym ze względu na stan zęba / zębów mądrości, kondycji pozostałych zębów (np. w przypadku nieprawidłowego położenia zęba mądrości w kości i stłoczenia pozostałych zębów) lub mieć charakter prewencyjny (w przypadkach uzasadnionych przez lekarza dentystę).



Najczęstsze wskazania do zabiegu ekstrakcji ósemek:




  • zaawansowana próchnica zębów mądrości (również: trudne leczenie i wysokie koszty leczenia ósemek)

  • stan zapalny w tkankach okolicznych (wokół zęba mądrości)

  • dolegliwości bólowe (związane z próchnicą lub położeniem zęba mądrości w szczęce / żuchwie)

  • nieprawidłowe położenie ósemki w kości (powodujące dolegliwości bólowe, uniemożliwiające prawidłową higienę tylnych okolic jamy ustnej lub napieranie na pozostałe zęby i powodujące ich stłoczenie)

  • zatrzymanie zęba w kości (mogące powodować przewlekłe stany zapalne dziąseł i innych tkanek miękkich w okolicy zęba zatrzymanego, a także dolegliwości bólowe, obrzęk policzka i dziąseł,

  • utrudnienia w jedzeniu i żuciu pokarmów; przewlekły stan zapalny może doprowadzić o zmian zapalnych - ziarninowych i torbieli, niszczenia kości)

  • ubytek lub choroba dziąseł (spowodowane krzywym zębem mądrości / wyżynaniem się ósemek pod nieprawidłowym kątem).



W indywidualnych przypadkach podejmowana jest decyzja o prewencyjnym / profilaktycznym usunięciu ósemek:




  • ósemki są zębami położonymi z tyłu w szczęce / żuchwie, co znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia ich prawidłowe i skuteczne mycie, a to skutkuje podwyższonym stopniem ryzyka wystąpienia próchnicy, która następnie może objąć swoim zasięgiem sąsiednie zęby

  • ósemki uniemożliwiają przeprowadzenie efektywnego leczenia ortodontycznego, np. w sytuacji leczenia zębów stłoczonych czy prostowaniu zębów.



Przebieg zabiegu usunięcia ósemek



Zabieg usunięcia ósemki / ósemek, bez względu na przyczynę ekstrakcji i wiek pacjenta - wymaga odpowiedniego przygotowania: przeprowadzenia wywiadu oraz szczegółowej diagnostyki, w ramach której wykonuje się m.in. prześwietlenie (RTG punktowe i/lub panoramiczne, a w razie potrzeby również stożkową tomografię komputerową). W indywidualnych przypadkach konieczne może okazać się również wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych (np. badania krwi w celu określenia poziomu krzepnięcia).



Ekstrakcja zębów mądrości jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, co pozwala znacząco zminimalizować lub całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe - finalne odczucia pacjenta zależą od zastosowanego środka znieczulającego oraz indywidualnej wrażliwości (pacjent może odczuwać podczas zabiegu nacisk / ciągnięcie o różnym natężeniu). Zabieg usunięcia ósemki przeprowadzany jest z użyciem odpowiednio dobranych narzędzi, w stopniu minimalnie inwazyjny dla pacjenta i maksymalnie oszczędzającym dla tkanek w polu zabiegu. W przypadku usuwania zdrowego zęba mądrości, prostego lub lekko zakrzywionego - zabieg trwa zazwyczaj kilka minut, jest bardzo mało inwazyjny, a rana szybko się goi. W niektórych przypadkach konieczne może być zszycie rany powstałej po ekstrakcji ósemki - szwy usuwane są zazwyczaj po 7 - 10 dni od zabiegu.



Usuwanie zębów mądrości - zalecenia przed i po zabiegu



Przygotowując się do usunięcia zębów mądrości należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza dentysty i chirurga szczękowego - zarówno tych dotyczących okresu przed zabiegiem (konieczność wykonania niezbędnych badań, prześwietlenia), jak i tych po zabiegu.



Informacje dotyczące postępowania po zabiegu odnoszą się przede wszystkim do dbałości o okolicę rany po ekstrakcji ósemki (sposobu przeprowadzania higieny jamy ustnej bez podrażniania rany pozabiegowej - lekarz może zalecić np. delikatne szczotkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej). Są to również wytyczne dotyczące przyjmowania pokarmów i napojów - ich rodzaju (m.in.: spożywanie pokarmów miękkich i unikanie jedzenia produktów twardych, np. orzechów, przyjmowanie dużych ilości płynów, ale rezygnacja z napojów gorących i picia przez słomkę - ssanie mogłoby doprowadzić do wypłukania skrzepu krwi z zębodołu) oraz czasu po ekstrakcji, w którym najlepiej wstrzymać się od jedzenia w ogóle (najczęściej 2 - 3 godziny po zabiegu). Do uśmierzania dolegliwości bólowych, które mogą występować do kilku dni po zabiegu zaleca się najczęściej stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Ewentualne obrzęki można niwelować okładami z lodu przykładanymi do policzka.



Skrupulatne przestrzeganie wszelkich zaleceń pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia rozmaitych powikłań oraz pozytywnie wpływa na czas leczenia się rany i dochodzenia do siebie.



Czy usunięcie ósemki boli?



Nowoczesna stomatologia i chirurgia szczękowa nie musi boleć! Lekarze mają do dyspozycji różne rodzaje znieczuleń, które mogą podawać pacjentom w zależności od indywidualnych uwarunkowań, wskazań i przeciwwskazań. Odpowiednio dobrane znieczulenie i pozytywne nastawienie pacjenta sprawiają, że usuwane ósemek jest bezbolesne lub odczuwane dolegliwości bólowe są minimalne i raczej wiążą się z dyskomfortem związanym z naciskiem na tkanki / ciągnięciem.