Implanty

Czym jest implant ?



Mówiąc najprościej, implant dentystyczny to odpowiednik utraconego korzenia zęba, stanowiący filar dla późniejszej odbudowy protetycznej. Implant dentystyczny jako jedyne rozwiązanie w stomatologii nie maskuje braku zębowego, ale odtwarza pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym nowy ząb. Wykonany jest z tytanu, materiału całkowicie biozgodnego, przez co organizm uznaje go za swoją integralną część. Wszczepienie implantu (część chirurgiczna) polega na wprowadzeniu go w taki sposób aby kość szczelnie odbudowała się wokół niego.Proces ten nazywa się “osteointegracją” i pozwala na stabilne i mocne utrzymanie nowego zęba.



Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem implantacji?



Aby przystąpić do zabiegu implantacji - trzeba go dobrze zaplanować. Przede wszystkim ocenić stan jamy ustnej pacjenta, a następnie wykonać dokładną diagnostykę. Do tego celu służy tomografia wiązki stożkowej (CBCT) - radiologiczne badanie trójwymiarowe, które pozwala na bardzo precyzyjne zaplanowanie zabiegu, dzięki czemu jest on bardziej przewidywalny i pozwala uniknąć problemów zarówno w trakcie jego trwania jak i po. Jedno badanie dostarcza więcej informacji niż konwencjonalne zdjęcia zębowe, pantomograficzne, cefalometryczne czy zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych.



W jaki sposób można odbudować kość przed zabiegiem implantacji?



W dzisiejszej stomatologii istnieją skuteczne metody odtworzenia brakującej kości w celu uzyskania prawidłowego wprowadzenia, ustabilizowania oraz utrzymania implantu. W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi podniesienia dna zatoki (sinus lift) oraz sterowaną regenerację kości (GBR).



Jak szybko po implantacji można odbudować zęby ?



Klasyczne postępowanie polega na odczekaniu ok. 3 miesięcy w żuchwie lub 6 miesięcy w szczęce. Jednak decyzja co do tego czasu jest zawsze indywidualna i zależy od warunków u danego pacjenta. W przypadkach odpowiedniej ilości i gęstości kości okres ten można skrócić.



Czy wszczepienie implantu jest bolesne?



Większość zabiegów zakładania implantów jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, które najczęściej jest wystarczające do stworzenia pełnego komfortu dla pacjenta. Zazwyczaj sama implantacja jest mniej inwazyjna niż ekstrakcja zęba.  Po zabiegu niewielkie dolegliwości bólowe i dyskomfort nim spowodowany można złagodzić ogólnodostępnymi lub specjalistycznymi środkami przeciwbólowymi.



Jaki jest wskaźnik powodzenia przy leczeniu implantologicznym?



Dzięki ogromnemu rozwojowi metod odbudowy tkanki kostnej i tkanek miękkich, leczenie implantologiczne może dzisiaj dotyczyć prawie wszystkich odcinków szczęki i żuchwy. Sukces terapeutyczny uzyskuje się w 98%, a z odpowiednią opieką pozabiegową oraz odpowiednią higieną jamy ustnej, implanty mogą służyć pacjentowi przez całe życie.



Na koniec kilka słów o PRF...



Fibryna bogatopłytkowa (PRF) to matryca zbudowana z autogennej fibryny, zawierająca duże ilości płytek i czynników wzrostu pozyskiwanych z pojedynczej porcji krwi pobieranej od pacjenta w czasie zabiegu chirurgicznego. PRF jest zatem koncetratem płytek o wysokiej wartości immunologicznej, który zawiera wszystkie elementy biorące udział w gojeniu i reakcji immunologicznej.



Jakie ma zastosowanie PRF?



* Stymuluje wzrost kości w miejscu jej ubytku. * Nieporównywalnie przyspiesza proces gojenia, w znaczny sposób zmniejszając obrzęk po zabiegu. * Łagodzi ból.



W naszym gabinecie znajduje zastosowanie w zabiegach:



* implantacji * podnoszenia dna zatoki szczękowej * sterowanej regeneracji tkanek  * uzupełniania ubytków kości po ekstrakcjach, wyłuszczeniu torbieli, resekcjach * pokrywania recesji dziąsłowych.



Urządzenie PRF Implantologia