Leczenie Kanałowe
Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne)?
Obecnie wiele zębów "skazanych" na usunięcie da się wyleczyć. Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe. Leczenie to w dużym uproszczeniu i nie zagłębiając się w szczegóły polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i z systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.
Czy "zatrucie zęba" jest konieczne?
Dewitalizacja czyli "zatrucie zęba" to procedura do niedawna bardzo często stosowana przy leczeniu kanałowym. W tej chwili dewitalizacja zęba nie jest ani konieczna, ani wręcz zalecana. Nowoczesna endodoncja zaleca stosowanie innej metody - ekstyrpacji przyżyciowej miazgi (czyli wyłuszczenia miazgi) w znieczuleniu. W naszym gabinecie nie "trujemy" zębów.
Koferdam
W leczeniu kanałowym niezmiernie istotne jest zachowanie pełnej aseptyczności pola zabiegowego. Aby odizolować leczony ząb od środowiska jamy ustnej stosujemy koferdam czyli cienki arkusz gumy, który w połączeniu ze specjalnymi klamrami umożliwia ochronę zęba poddanego leczeniu.
Zalety koferdamu:
- zabezpiecza leczony ząb przed dostępem śliny
- skraca i usprawnia zabieg - nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
- zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym
- zabezpiecza pacjenta przed przypadkową aspiracją (połknięciem lub dostaniem się do dróg oddechowych) narzędzia
- chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu
- poprawia widoczność poprzez odsunięcie policzków i języka
Podsumowując, koferdam ułatwia pracę stomatologa, ale przede wszystkim zapewnia większą dokładność i skuteczność oraz lepsze rezultaty podczas leczenia.