Wyrwanie zęba - najczęstsze pytania

Cały czas wśród społeczeństwa podnosi się świadomość prawidłowej higieny jamy ustnej. To pozwala przez długie lata cieszyć się pięknymi, a przede wszystkimi zdrowymi zębami. Jednak czasami przychodzi moment, kiedy musimy z pewnych względów zdrowotnych usunąć zęba. Wtedy pojawia się wiele pytań dotyczących, m.in. znieczulenia, ewentualnych stanów zapalnych, a także tego czego nie wolno robić po jego wyrwaniu. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.



Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym?



Wiele osób błędnie sądzi, iż nie można wyrwać zęba ze stanem zapalnym. Oczywiście, że można to zrobić, wręcz jest to konieczne, aby uniknąć dodatkowych komplikacji. Warto dodać, iż ekstrakcji zęba ze stanem zapalnym należy dokonać najszybciej, jak to tylko możliwe. Wykonuje się ją najczęściej przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu cały zabieg przebiega bezboleśnie.



Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba?



Zabieg ekstrakcji, czyli wyrwania zęba polega na usunięciu zęba z zębodołu. Ile godzin po wyrwaniu zęba można jeść? Nie jest wskazane, aby bezpośrednio po zabiegu spożywać jakikolwiek posiłek. Zaleca się, aby po jego przeprowadzeniu pacjent nic nie jadł ani nie pił przez 2 godziny. Warto również całkowicie zrezygnować z gorących posiłków oraz napojów przez 24 godziny od jego wykonania. Wysokie temperatury bowiem wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dobrze jest nawet do 7 dni przyjmować posiłki półpłynne, jak również unikać dań, które trzeba długo przeżuwać lub gryźć.



Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba?



Podczas wyrywania zęba dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich i twardych, czyli dziąsła i kości wyrostka zębodołowego. Po ekstrakcji w dziąśle tworzy się skrzep z krwi, który początkowo wygląda jak opatrunek, który z czasem przechodzi w błonkę i przybiera biały kolor. W czasie gojenia się rany powstaje tkanka, którą określa się nazwą ziarniny, która wytwarza się w zębodole. Zabezpiecza ona miejsce po ekstrakcji. Pierwsza faza gojenia się rany wynosi od 3 do 5 dni. W tym czasie wszystko pomału zaczyna się zrastać.



Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?



W zależności jak duża jest rana po wyrwaniu zęba, jej proces gojenia może trwać dłużej lub krócej. Przebiega on indywidualnie u każdego pacjenta. Niemniej bardzo ważna jest higiena jamy ustnej po zabiegu. Dobrym sposobem na przyspieszenie gojenia się dziąsła jest przygotowanie roztworu z wody i wody utlenionej w określonych proporcjach - 1 łyżka wody utlenionej na pół szklanki wody. Ważne jest, aby taki roztwór przytrzymać przez chwilę (ok. 30 sekund) w jamie ustnej i delikatnie wypluć, ale nie płukać, aby nie uszkodzić skrzepów. Można to powtarzać trzy razy dziennie po posiłku.



Innym sposobem jest zastosowanie określonych leków, ale decyzję o tym podejmuje stomatolog. Regenerację dziąseł można również wspierać preparatami zawierającymi, m.in. porost islandzki, nanosrebro, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie.



Jakie są objawy zapalenia okostnej po wyrwaniu zęba?



Zapalenie okostnej objawia się głównie silnym, pulsującym bólem, który może promieniować na ucho, a także w okolice oka i czoła. U niektórych osób dodatkowo może wystąpić opuchlizna, podwyższona temperatura, ból głowy, ogólne osłabienie organizmu i odczuwanie bólu zęba. Do tego rodzaju zapalenia może dojść po wyrwaniu zęba, a właściwie to efekt tego, że w loży po jego usunięciu mogła pozostać, np. jakaś części jego korzeni. Najczęściej to właśnie one są główną przyczyną zapalenia okostnej.



Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba?



W stomatologii najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe. Dentyści podają je, m.in. podczas ekstrakcji, aby zaoszczędzić pacjentowi bólu. Ile działa znieczulenie po usunięciu zęba? Średnio przyjmuje się, iż utrzymuje się od 1-6 godzin. Jednak należy zwrócić uwagę, że  wszystko tak naprawdę jest uzależnione od rodzaju znieczulenia, jakie zostało podane. Wyróżnia się znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe. W zależności od jego dawki znieczulenie może utrzymywać się nawet do kilku godzin.



Znieczulenie powierzchniowe, które działa najkrócej stosowane jest w formie aerozolu lub żelu. Określa się je często znieczuleniem wstępnym, poprzedzającym przed znieczuleniem głębokim. Kolejne nasiękowe najczęściej stosuje się właśnie podczas wyrywania zębów oraz zabiegów z zakresu stomatologii zapobiegawczej. Jego działanie wynosi od 1 do 4 godzin. Najsilniejsze znieczulenie to przewodowe, w którym podaje się dość dużą dawkę leku w okolice pnia nerwu. Tego rodzaju znieczulenie stosuje się, m.in. podczas wyrywania zębów bocznych dolnych oraz leczenia kanałowego. Jego działa utrzymuje się do kilku godzin, a niektóre osoby mogą go odczuwać nawet do 24 godzin.



Czym płukać jamę ustną po wyrwaniu zęba?



Po wyrwaniu zęba nie wolno w pierwszej dobie od zabiegu płukać jamy ustnej. Jeśli postąpimy inaczej może dojść do utraty skrzepu. Dopiero w kolejnych dniach można ją płukać delikatnie przygotowanym roztworem wody i soli, a także naparem z szałwii lub rumianku, które przyniosą ukojenie podrażnionym okolicom usuniętego zęba. Można również do płukania jamy ustnej stosować typowe preparaty medyczne, które można zakupić w aptekach.



W naszym gabinecie stomatologicznym Och-Dent przeprowadzamy zabiegi ekstrakcji, usuwamy ósemki, jak również zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz wstawiamy implanty. Za każdym razem dokładamy wszelkich starań, aby pacjenci nie odczuwali żadnego bólu podczas zabiegu, a rekonwalescencja przebiegała bezproblemowo. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu najlepszego sprzętu, doświadczonych stomatologów oraz dostępnych na rynku znieczuleń, które możemy indywidualnie dopasować do danego pacjenta.