Krwawienie dziąseł – przyczyny krwawienia i leczenie

Z problemem krwawiących dziąseł zmaga się okresowo lub stale ponad 90%  dorosłych Polek i Polaków.





Szacuje się, że nawet 50% osób na całym świecie cierpi z powodu różnego rodzaju chorób dziąseł, a niemal co piąta osoba wymaga specjalistycznej opieki w tym zakresie. Krwawiące dziąsła to również Twój problem? Sprawdź, jaka może być jego przyczyna i dlaczego nie należy go lekceważyć!



Krwawiące dziąsła – przyczyny



Dziąsła krwawią najczęściej podczas szczotkowania zębów, ale krwawienie może pojawiać się także podczas gryzienia twardych pokarmów. Przyczyny krwawienie dziąseł? Mogą być różne, od mechanicznych uszkodzeń, przez stany zapalne i paradontozę, po choroby i dolegliwości ogólnoustrojowe (tj. cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby czy anemia). Zanim rozpoczniemy leczenie krwawiących dziąseł – musimy poznać podłoże problemu.



Przyczyny krwawiących dziąseł:




  • Urazy mechaniczne podczas  higieny jamy ustnej – pojedyncze krwawienie dziąseł może być efektem złej techniki szczotkowania zębów (zbyt energiczne ruchy, mocne przyciskanie włosia do dziąseł),  nieodpowiedniej szczoteczki (szczoteczki ze zbyt twardym włosiem mogą uszkadzać dziąsła!) lub nieumiejętnego nitkowania przestrzeni międzyzębowych

  • Płytka nazębna i kamień nazębny – nadmierny przyrost kamienia na zębach powoduje powstawanie przestrzeni między zębami i dziąsłami, w tzw. kieszonkach gromadzą się bakterie wywołujące stany zapalne prowadzące do krwawienia dziąseł, a w dalszej kolejności do chorób zębów i przyzębia

  • Paradontoza – postępująca choroba przyzębia obejmująca dziąsła oraz tkanki wokół zębów

  • Niedobory witamin i minerałów w organizmie – krwawienie dziąseł może spowodować m.in. niedobór witaminy C, K, D oraz żelaza.



Ponadto krwawienie dziąseł może pojawiać się u osób z anemią, zaburzeniami krzepnięcia krwi i zaburzeniami hormonalnymi (np. u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy), a także w przebiegu cukrzycy, schorzeń wątroby, tocznia rumieniowatego, pęcherzycy i liszaja płaskiego oraz jako skutek uboczny zażywania niektórych leków.



Krwawienie z dziąseł



Nie tylko krwawienie dziąseł! Co o kondycji dziąseł mówi ich wygląd?



Jaki jest kolor Twoich dziąseł? Zarówno zbyt ciemne (czerwone, fioletowe), jak i zbyt jasne dziąsła (białe, szare) mogą być symptomem świadczącym o toczącej się w Twojej jamie ustnej lub w całym Twoim organizmie chorobie.



Opuchnięte i tkliwe dziąsła, odrobina krwi w umywalce po szczotkowaniu zębów? Tego również nie lekceważ! Obrzęki dziąseł pojawiają się we wczesnym stadium choroby dziąseł, podobnie jak niewielkie krwawienia podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Masz wrażenie, że Twoje zęby się wydłużyły? Odsuwające się dziąsła i pojawienie się przestrzeni między zębami to kolejny poważny sygnał, że grozi Ci choroba dziąseł i przyzębia (paradontoza).



Stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie i przeanalizuj wygląd swoich dziąseł! Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe i twarde. Wszystko, co odbiega do tego stanu powinno skłonić Cię do skonsultowania się ze stomatologiem!



Zobacz też: Ból dziąsła po wyrwaniu zęba



Dlaczego nie należy lekceważyć krwawiących dziąseł?



Krwawienie dziąseł to najczęściej pierwszy objaw choroby dziąseł. Nieleczone choroby dziąseł mogą prowadzić do poważnych problemów z zębami, w tym tych najbardziej zaawansowanych chorób przyzębia, paradontozy. Grozi Ci nie tylko utrata estetyki uśmiechu, ale również: zwiększone ryzyko próchnicy (odsłonięte szyjki zębowe są dla bakterii próchniczych łakomym kąskiem!), destabilizacja zębów i zmiany zgryzu (zgryz dopasowuje się do aktualnej pozycji rozchwianych zębów), a nawet utrata zębów.



Zaawansowanej choroby dziąseł możesz uniknąć, jeśli zareagujesz od razu po zauważeniu krwawienia dziąseł!



Jak leczyć krwawiące dziąsła?



Krwawiące dziąsła to wystarczający powód, by… odwiedzić nas w gabinecie! Pamiętaj, że leczenie podjęte w początkowym etapie choroby dziąseł daje możliwość zatrzymania, a nawet cofnięcia niekorzystnych zmian w jamie ustnej!



W gabinecie stomatologicznym dokonamy szczegółowej analizy Twojego problemu i wdrożymy niezbędne procedury medyczne w celu zdiagnozowania przyczyn krwawienia, a następnie podejmiemy skuteczne leczenia. W razie potrzeby skierujemy Cię na dodatkowe badania i zasugerujemy kontakt ze specjalistą z innej dziedziny, np. z hematologiem lub dietetykiem.



Profilaktuka chorób dziąseł



Na czym polega profilaktyka chorób dziąseł?



Do najistotniejszych działań profilaktycznych, pozwalających na zminimalizowanie ryzyka chorób dziąseł należą: prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz cykliczne usuwanie kamienia nazębnego. W dalszej perspektywie warto również zadbać o korektę zgryzu i uzupełnienie wszystkich braków w uzębieniu – wrodzone i nabyte wady zgryzu mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.



Masz krwawiące dziąsła? Sprawdź, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć we własnym zakresie!




  • Zmień szczoteczkę i zadbaj o poprawną technikę szczotkowania zębów – wybierz szczoteczkę z odpowiednim włosiem, manualną, elektryczna lub soniczną;

  • Regularnie i dokładnie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznych

  • Używaj antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej – możesz wybrać preparat dedykowany osobom borykającym się z krwawiącymi dziąsłami / chorobami dziąseł

  • Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę, zaspokajającą w 100% zapotrzebowanie na witaminy i minerały

  • Zrezygnuj z używek – przede wszystkim palenia tytoniu, które ma negatywny wpływ na kondycję dziąseł.



Zobacz też: Usuwanie kamienia nazębnego - pytania i dopowiedzi



Krwawienie z dziąseł - najczęstsze pytania



Pacjenci odwiedzający nasz gabinet zadają nam wiele pytań dotyczących problemu krwawiących dziąseł oraz dolegliwości z nimi związanych. Odpowiadamy na te pojawiające się najczęściej!



Krwawią mi dziąsła – mam zrezygnować ze szczotkowania zębów?



Nie! Prawidłowo prowadzona higiena jamy ustnej to najważniejszy element profilaktyki chorób dziąseł!



Jaką szczoteczkę wybrać do krwawiących dziąseł?



Zwróć uwagę na stopień miękkości włosia. W  początkowym etapie leczenia choroby dziąseł możesz stosować szczoteczkę z miękkim włosiem. Gdy dziąsła będą w nieco lepszej kondycji – od razu zmień szczoteczkę na tę z średnim włosiem, która będzie łagodna dla dziąseł, ale pozwoli skutecznie usuwać płytkę nazębną. Nie używaj szczoteczki z twardym włosiem.



Jaki płyn do płukania i pastę wybrać do higieny jamy ustnej z krwawiącymi dziąsłami?



Wybieraj specjalistyczne płyny i pasty przeznaczone do higieny jamy ustnej dla osób borykających się z krwawiącymi dziąsłami